Prezydent Miasta i Przewodniczący Rady Miasta zapraszają na uroczyste obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wydarzenie rozpocznie się od mszy świętej w intencji Ojczyzny (Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej) o godzinie 10:00.
3 Maja 1791 roku została uchwalona Konstytucja 3 Maja. 231. rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej będziemy świętować także w Piotrkowie.

Już tradycyjnie uroczystości rozpoczną się od mszy świętej odprawionej w intencji Ojczyzny oraz mieszkańców naszego miasta. Eucharystia rozpocznie się o godzinie 10:00 w Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej (ul. Słowackiego 2).
Następnie zebrani przejdą pod tablicę upamiętniającą 125. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, wmurowaną w północną ścianę klasztoru oo. Bernardynów. Tutaj okolicznościowe przemówienie wygłosi prezydent Krzysztof Chojniak, po czym przybyłe delegacje złożą wiązanki pod tablicą.

Wydarzeniem towarzyszącym obchodom będzie uroczysty koncert patriotyczny, który zaplanowano o godzinie 16:00 w Zamku Królewskim. Na placu Zamkowym (ogrodzenie muzeum) od 1 maja możliwa do obejrzenia będzie plenerowa wystawa „Konstytucja 3 Maja - Duma Piotrkowa”.

*****
Galeria zdjęć:
- Zdjęcie nr 1: Plakat zapraszający na Święto 3 Maja.
powrót