Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zapraszają na wyjątkową wystawę poświęconą historycznym ubiorom dziecięcym na przestrzeni wieków – począwszy od XVII wieku aż do XIX wieku.

W związku z wprowadzeniem kolejnych ograniczeń w funkcjonowaniu instytucji kultury Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim pozostaje zamknięte do 9 kwietnia 2021 roku.
Wystawa przedstawia odwzorowane z dużym kunsztem (na podstawie obrazów) suknie, czepki, żupany i pozostałe niezwykłe elementy garderoby dziecięcej. Ekspozycja jest rezultatem konkursu zorganizowanego w ramach projektu Wilanów dla młodych talentów. Wzięli w nim udział uczniowie i absolwenci szkół krawieckich oraz pasjonaci krawiectwa historycznego. Ich zadanie polegało na najwierniejszym odtworzeniu historycznych strojów. Prezentowane ubiory są szyte ręcznie z cennych tkanin: jedwabiu, wzorzystych brokatów, aksamitów, bogato zdobione haftem, dekorowane misternymi koronkami, wstążkami i falbankami.

Wystawę będzie można oglądać od 17 lutego do końca maja 2021 roku w salach piotrkowskiego muzeum. 

Z powodu obostrzeń oraz braku możliwości zwiedzania muzeum w grupach, informujemy również o odwołaniu zaplanowanej na 6 marca wycieczki "U króla Zygmunta w gościach".

*****
Galeria zdjęć:
- Zdjęcie nr 1: Plakat zapraszający na wystawę "Rekonstrukcje ubiorów dziecięcych od XVII do XIX wieku".
powrót