Warsztaty, prezentacje, happening to tylko kilka z punktów programu wizyty grupy piotrkowian w Opolu. Wyjazd odbył się w ramach projektu „Piotrków Trybunalski i Opole - 800 lat - rocznica, która łączy”.
Do realizacji projektu, stworzonego przez pracowników Ośrodka Edukacji Artystycznej Miejskiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie, zaproszone zostało Centrum Edukacyjno - Informacyjne „Senior w Opolu”. To właśnie ta organizacja przygotowała program wizyty grupy projektowej w pierwszy weekend sierpnia. - Uczestnicy, a było ich prawie pół setki, mieli bardzo napięty program – mówi Liliana Adaszek, koordynator projektu. - Prezentowali swoje prace plastyczne i fotograficzne, inscenizację o historii naszego miasta, zorganizowali happening. Oprócz tego zwiedzili Wzgórze Uniwersyteckie, Muzeum Wsi Opolskiej, Muzeum Piosenki Polskiej, a także brali udział w warsztatach prowadzonych przez instruktorów OEA. Znalazł się jeszcze czas na nocne spacery po Starym Mieście i grę miejską, które dostarczyły dużo wiedzy o historii Opola, ale też staną się inspiracją dla piotrkowskich artystów amatorów.
Grupa uczestników była niezwykle zróżnicowana wiekowo, najmłodsza uczestniczka miała dziesięć lat, najstarsza kilka razy więcej. Podobnie było z zainteresowaniami artystycznymi - jedni śpiewali, inni recytowali, jeszcze inni malowali i fotografowali. Na pewno wszyscy byli aktywni i oprócz rozwijania swoich pasji, dobrze się bawili. Gospodarze, opolanie, zaopiekowali się piotrkowską grupą niezwykle serdecznie. Udzielili pomocy organizacyjnej, przygotowali niespodzianki i każdego wyposażyli w drobne upominki związane z Opolem, aby piotrkowianie pamiętali o tej wizycie.
Okazało się, że Piotrków Trybunalski i Opole dzieli prawie dwieście kilometrów, ale łączy miłość do rodzinnego miasta, zamiłowania artystyczne i troska o seniorów oraz młode pokolenie. Teraz piotrkowianie czekają na opolan, których grupa odwiedzi nasze miasto jesienią, by uczestniczyć w obchodach 800-lecia trybunalskiego grodu.
Projekt „Piotrków Trybunalski i Opole - 800 lat - rocznica, która łączy” dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
powrót