to tytuł plenerowej wystawy przygotowanej przez Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, która prezentowana będzie w sierpniu na parkanie przylegającym do piotrkowskiej bazyliki mniejszej p.w. św. Jakuba Apostoła. Sierpień jest miesiącem szczególnym w dziejach Polski, a także Piotrkowa, z uwagi na przypadające wówczas święta i rocznice. Na 8 planszach zaprezentowane zostały ważne wydarzenia z dziejów Rzeczpospolitej ukazane w relacji z historią Piotrkowa. W formie kalendarium przypomniane zostały wybrane wydarzenia związane z państwowym, religijnym i ludowym wymiarem świąt obchodzonych 15 sierpnia. Umieszczone zostały również informacje dotyczące czynu legionowego, wojny polsko-bolszewickiej, powstań śląskich, ostatnich dni przed wybuchem II wojny światowej, powstania warszawskiego, porozumień sierpniowych, a także kultu maryjnego od stuleci rozwijającego się w Piotrkowie.
Tytuł prezentacji zaczerpnięty został z piosenki Macieja Pietrzyka: „Nie zapomnijcie tamtych dni, dni pełnych wiary, niepokoju i nadziei. Tych dni sierpniowych co sprawiły, że więcej nas łączy niżby mogło nas podzielić”. Jej słowa są ponadczasowym komentarzem do kulturotwórczej i narodowotwórczej roli wydarzeń historycznych integrujących nie tylko lokalne społeczności.
1.    15 sierpnia przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny nazywane świętem Matki Boskiej Zielnej, podczas którego dziękowano za pomoc w ciężkiej pracy na roli oraz za opiekę nad ludźmi i ich plonami.  W piotrkowskim kościele farnym znajduje się podarowany w 1520 r. przez królową Bonę wizerunek Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
2.    6 sierpnia 1914 r. wyruszyła z Krakowa w stronę Warszawy Pierwsza Kompania Kadrowa, z żołnierzy której sformowano, podporządkowane Austrii Legiony Polskie. W dniu 16 sierpnia za aprobatą Austriaków i za porozumieniem środowisk konserwatywnych i demokratycznych powołano też Naczelny Komitet Narodowy, który w Piotrkowie stacjonował od 1915 r.
3.    16 sierpnia 1919 r. wybuchło I powstanie śląskie. Kolejne dwa, w których uczestniczyli też piotrkowianie, miały miejsce w 1920 i 1921 r. W III powstaniu pochodzący z Piotrkowa Tadeusz Puszczański dowodził Grupą Destrukcyjną „Wawelberg”, która zerwała niemiecką komunikację i łączność. Józef Filipczak był natomiast komendantem składu sanitarnego Grupy „Wschód”.
4.    15 sierpnia przypada Święto Wojska Polskiego obchodzone w rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej stoczonej w 1920 r. Czynny udział w walkach z bolszewikami brali również piotrkowianie. Upamiętniają ich m.in. epitafia w  kościele św. Jacka i Doroty.  Z wybranymi  relacjami zapoznać  można się w okolicznościowej jednodniówce dostępnej w piotrkowskim Muzeum.
5.    Sierpień 1939 r. był czasem ostatnich dni pokoju, pełnych niepewności, lęku i obaw.  W Piotrkowie trwały przygotowania  związane z rosnącym zagrożeniem ze strony Niemiec, a także planowe działania związane z zajęciem pozycji obronnych w okolicach Częstochowy przez 25 pp kwaterujący dotychczas w Piotrkowie.
6.    1 sierpnia 1944 r. rozpoczęło się powstanie warszawskie. Heinrich Himmler, na wieść o tym wydarzeniu, nakazał niezwłoczne zgładzenie piotrkowianina Stefana Roweckiego, który pełnił funkcję Komendanta Głównego Armii Krajowej – największej podziemnej armii okupowanej Europy. Według ustaleń historyków został on zamordowany w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen miedzy  2 a 7 sierpnia 1944 r.
7.    31 sierpnia 1980 r. podpisane zostały porozumienia sierpniowe. W zbiorach Działu Archiwaliów piotrkowskiego Muzeum znajduje się min. nadzwyczajny dodatek do periodyku „Solidarność Ziemi Łódzkiej”, który przed laty był w posiadaniu komisji zakładowej NSZZ Solidarność działającej przy tej placówce.
8.    19 sierpnia 2002 r. Jan Paweł II poświęcił złote, wysadzane cyrkoniami korony. Ufundowali je wierni do obrazu Matki Bożej Piotrkowskiej. W kolejnym roku odbyła się koronacja cudownego wizerunku, który od ponad 400 lat znajduje się w kościele oo. Bernardynów. Uroczystościom przewodniczył arcybiskup łódzki Władysław Ziółek. Świątynia oo. Bernardynów otrzymała  rangę sanktuarium.
Wystawa prezentowana będzie na przełomie sierpnia i września 2024 r. w na parkanie przylegającym do bazyliki mniejszej p.w. św. Jakuba Apostoła gdzie znajduje się obraz ofiarowany przez królową Bonę a przedstawiający Zaśniecie najświętszej Marii Panny. Warto nadmienić, że w tym roku przypada 365 rocznica uznania na obradach konsystorza Łowickiego cudowności tego wizerunku. Wydarzenie to miało miejsce w 1659 r.


***
Galeria zdjęć:
- Wystawa historyczna przy Farze.
powrót