Nasze miasto może poszczycić się nową, bardzo ciekawą atrakcją turystyczną. W Rynku Trybunalskim powstało muzeum… lodów.
Po Centrum Edukacji Browarniczej i Marcepanach Króla Zygmunta przyszedł czas na kolejną atrakcję nawiązującą do naszych produktów lokalnych. Od maja w Rynku Trybunalskim ruszy muzeum lodów, w którym będzie można poznać nie tylko tajniki ich powstawania, ale przede wszystkim spróbować najsłynniejszego deseru.

W piątek (30.04) nowe miejsce na turystycznej mapie Piotrkowa Trybunalskiego odwiedził prezydent Krzysztof Chojniak, który spotkał się z Blanką Strzelczyk, twórczynią muzeum. - Pomysł stworzenia takiego miejsca narodził się podczas wycieczki do Włoch, gdzie odwiedziłam podobne muzeum – zdradziła pani Blanka Strzelczyk, której rodzina produkcją lodów kamieniaków zajmuje się blisko od 100 lat.
– Bezpośrednim bodźcem stworzenia tego miejsca było odnalezienie na strychu starej piotrkowskiej lodziarni zbioru dokumentów na temat prowadzenia. Poświęciłam mnóstwo czasu na znalezienie dokumentów i eksponatów, które teraz będzie można oglądać w muzeum. Oczywiście część z nich pochodzi z naszych rodzinnych zbiorów – mówiła Blanka Strzelczyk.
- Chciałabym prowadzić tutaj warsztaty lodowe, zapraszać wycieczki oraz dzieci na opowieści o słodkich ciekawostkach naszego miasta czy organizować sesje fotograficzne. W określone dni będziemy udostępniać dziedziniec, na którym będzie można kosztować i równocześnie przyglądać się procesowi powstawania lodów – wyliczała.

Blanka Strzelczyk jest kontynuatorką tradycji powstawania lodów rzemieślniczych, które przez wiele lat produkowane były przez jej rodzinę przy ulicy Rzemieślniczej.
- Dziś noszą one nazwę Lody Kamienie Pingwin i są stricte związane z Piotrkowem i regionem piotrkowskim. W żadnym miejscu w Polsce nie spotkamy takich lodów, ani charakterystycznych przydrożnych skrzynek ulicznych wypełnionych po brzegi kamieniakami – przybliżała Blanka Strzelczyk.

Muzeum lodów swoją działalność ma rozpocząć już w maju. Mieści się w kamienicy przy Rynku Trybunalskim 9.

Źródło: piotrkow.pl

*****
Galeria zdjęć:
- Zdjęcie nr 1: Wejście główne do Muzeum.
- Zdjęcie nr 2: Twórczyni Muzeum.
- Zdjęcie nr 3: Wnętrze Muzeum.
- Zdjęcie nr 4: Część wystawy w Muzeum.
powrót