W ostatnim tygodniu listopada, dzięki teatralnej scenografii, wnętrza piotrkowskiego Muzeum zmieniły się w na wpół biesiadną, na wpół rycerską salę w stylu dworkowym. Wszystko to na potrzeby realizacji koncertu inscenizowanego pn. „Śpiewnik polski w Strasznym Dworze”.
Widowisko w reżyserii Dariusza Stachura, który objął także kierownictwo artystyczne, zainspirowane zostało operą Stanisława Moniuszki „Straszny dwór”, napisaną jako manifest patriotyczny po upadku powstania styczniowego. Narodowy charakter dzieła spotkał się wówczas z reakcją cenzury rosyjskiej, gdyż niezaprzeczalne wartości muzyczne połączone zostały z odwołaniami do staropolskich obyczajów oraz miłości i poświęcenia dla Ojczyzny.
„Śpiewnik polski w Strasznym dworze”, to projekt, który w przemyślany i ciekawy sposób połączył najpiękniejsze arie z opery Moniuszki (m. in. „aria z kurantem” Stefana, dumka Jadwigi, aria Skołuby, arie Hanny i Miecznika) z utworami innych polskich kompozytorów. W operowe postacie wcielili się cenieni śpiewacy operowi występujący w kostiumach z epoki: Ziemowit Wojtczak, Aleksandra Borkiewicz, Andrzej Kostrzewski, Sylwia Nowicka, Łukasz Gaj. W dynamiczną akcję sceniczną, nawiązującą do historii opowiedzianej w libretcie, wplecione zostały m. in. pieśni F. Chopina, M. Karłowicza, pieśni patriotyczne i wojskowe powstałe na przestrzeni wieków a także teksty opracowane przez Tomasza Raczkiewicza, który wcielił się w rolę Stańczyka. Solistom towarzyszyli artyści chóru Teatru Wielkiego w Łodzi i Orkiestra Kameralna im. J. Kiepury w Łodzi pod kierownictwem Bogny Dulińskiej.

Nagranie zrealizowane w Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim już wkrótce udostępnione zostanie na stronie internetowej Muzeum oraz profilu Facebookowym (linki poniżej).

http://muzeumpiotrkow.pl/

https://pl-pl.facebook.com/MuzeumWPiotrkowieTrybunalskim/

Realizacja w salach Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim koncertu inscenizowanego pt. „Śpiewnik polski w Strasznym dworze”, wykonana zostało dzięki Fundacji „CANTO PRO CLASSICA”, dzięki środkom pochodzącym z Fundacji BGK.

*****
Galeria zdjęć:
- Zdjęcie nr 1: Zdjęcie z koncertu inscenizowanego pn. „Śpiewnik polski w Strasznym Dworze”.
powrót