Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim wraz z Hufiec ZHP Piotrków Trybunalski ma zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy plenerowej „Harcerskie drogi do Niepodległej”, który odbędzie się w czwartek (01.09) o godzinie 17:00, na dziedzińcu Piotrkowskiego Muzeum (plac Zamkowy 4)
Wystawa, którą będzie można oglądać w pierwszej połowie września przygotowana została przez Związek Harcerstwa Polskiego w ramach projektu dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
Ekspozycja pokazuje udział młodych Polek i Polaków – harcerek i harcerzy sprzed wieku w działaniach prowadzonych na różnych frontach walki o niepodległość i granice Polski w latach 1914-1922.
Należy pamiętać, iż dzieje ruchu skautowego na ziemiach polskich sięgają okolic roku 1910. Dla młodzieży z tamtego pokolenia było oczywistym, że przyjdzie im stanąć do walki o wolność, do której trzeba się jak najlepiej przygotować. W myśl hasła, że „harcerstwo – to skauting plus niepodległość”, młodzi ludzie z trzech zaborów na różne sposoby doskonalili się do nowej roli poprzez zajęcia terenowe, sportowe, sanitarne i militarne. Skauci – harcerze zasilili szeregi polskich formacji wojskowych, walcząc pod ich sztandarami o niepodległy byt. Mimo trudności, zaraz po zakończeniu
I wojny światowej harcerze stanęli do walki o granice odradzającej się Rzeczypospolitej.

*****
Galeria zdjęć:
- Zdjęcie nr 1: Plakat zapraszający na wydarzenie.
powrót